Siedlisko serca, o którym możesz usłyszeć od Richarda Louv’a

Wyobraź sobie, że siedzisz na auli jednego z największych na świecie uniwersytetów i czekasz na wystąpienie Richarda Louv’a.

Wiesz dobrze, że to dziennikarz, człowiek, który kocha i przeżywa świat natury, twórca 10 książek przetłumaczonych na 20 języków, dzięki którym utworzony został międzynarodowy ruch na rzecz połączenia dzieci, rodzin i społeczności z naturą.
Rozsiadasz się wygodnie.
Autor „ Kiedy wzywa nas dzicz. Jak więź ze zwierzętami może zmienić nasze – i ocalić ich- życie.” przytacza wieloletnie badania dotyczące świata zwierząt i komunikacji międzygatunkowej , opowiada anegdoty ze swojego życia oraz opowieści innych ludzi, o tym co w ich życiu spowodował kontakt ze zwierzętami.
Szczególnie porusza Cię historia oceanografa i ekologa morskiego, którego podczas nurkowania w całości objęła ośmiornica, „Była to jedna z tych wielkich północno- zachodnich ośmiornic, które mogą mieć prawie pięć metrów średnicy” jak twierdzi Paul Dayton.
Jesteś zafascynowany kolejnymi opowieściami i nagle słyszysz o „ siedlisku serca”.
Richard Louv swoimi słowami wzbudza twoją ciekawość, może nawet niedowierzanie, gdy twierdzi:
„ Jest to głęboki związek między człowiekiem a innym zwierzęciem. To przenikalność empatii. Jest to połączenie, które rozciąga się z wnętrza nas, poprzez tajemnicze „ pomiędzy”, aż po drugą istotę. Jeśli mamy szczęście, w zamian czujemy coś, co jest prawie nie do opisania. Możemy nauczyć się wchodzić do tego siedliska, kiedy tylko chcemy. Ten transportowy skok może na lepsze zmienić nasze życie i życie wokół nas.”
Rozglądasz się wokół, sprawdzasz jak inni reagują na to co powiedział.
Pozostajesz przez jakiś czas w zadumie i retrospekcji swoich kontaktów ze zwierzętami.
Gdy wychodzisz z wykładu, masz w sobie więcej pytań niż odpowiedzi, ale zamiast niepokoju czujesz ekscytację .
Głowa pulsuje Ci od informacji i nadal zastanawiasz się : czy to wszystko prawda?
Masz w sobie silną chęć podzielenia się z innymi tym, czego się dowiedziałeś, zatrzymujesz się jednak i wsłuchujesz w otaczający Cię świat.
Jesteś w połączeniu z naturą i teraz już wiesz, że możesz współtworzyć wspólne, zrównoważone siedlisko.
Sam zdecydujesz co z tym zrobić dalej…
***
Obfitość najnowszej książki Richarda Louv przerosła moje oczekiwania.
Postanowiłam w tej recenzji posłużyć się fantazją o wykładzie ponieważ ufam iż to właśnie wyobraźnia czasem pomaga słowom nadać właściwe znaczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *