Konsekwencja czy kara?

https://pl.freepik.com/darmowe-zdjecie/rodzina-w-lesie-zimą_1612441.htm

Karę się daje, konsekwencje się obserwuje.

“Kara to intencjonalne działanie, którego celem jest odstraszenie dziecka od powtarzania pewnych zachowań poprzez sprawianie mu przykrości lub zmuszanie go do zrobienia czegoś, co jest dla niego przykre lub pozbawienie go przyjemności. Jeśli nawet dorosły ostrzega, co zrobi, kiedy dziecko złamie obowiązującą zasadę, nie posłucha lub zachowa się w nieakceptowany sposób, to nadal to, co robi dorosły, jest wynikiem jego decyzji i nadal jest to kara.

W wielu miejscach zamiast nazywania takich zachowań karą określa się je mianem konsekwencji lub umowy. Chciałabym więc zaznaczyć, że różnica między konsekwencja, a karą nie polega, na tym, że ta pierwsza jest zapowiedziana, ale na tym, że KONSEKWENCJI SIĘ NIE ROBI I NIE WYCIĄGA, TYLKO SIĘ JE OBSERWUJE. Konsekwencja tego, że dziecko nie posprzątało, jest bałagan na podłodze, a nie to, że nie może przystąpić do kolejnej zabawy ani to, że na specjalnej tablicy pojawi się smutna chmurka.”

Agnieszka Stein “Akcja adaptacja”

Wiem, że kary to trudny kawałek dla niektórych rodziców.

Podczas warsztatów o wychowaniu bez kar i nagród, będzie okazja by przegadać to co nas dotyka jako rodziców w związku ze stosowaniem lub nie stosowaniem kar.

Zastanowimy się wspólnie czy są inne sposoby na stawianie granic.

Pochylimy się również nad tematem potrzeb, które mają w tym obszarze większe znaczenie niż się pozornie wydaje.

Zapraszam do zgłaszania swojego udziału do 5 lutego 2018r.

Wychowanie bez kar i nagród

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *