Duchowość ciała

Przebrnęłam 😉 , na ten moment nie mam innego określenia, na to jak mi szło czytanie „ Duchowości ciała” Alexandra Lowena.

Po bardzo wciągającym i zachęcającym wstępie, obfitym w metafory: „ Gdy duch wstępuje w ciało, drży ono z podniecenia, skacze z entuzjazmu, niczym potok spadający po zboczu góry, lub porusza się płynnie, jak rozlana po równinie głęboka rzeka.”, pojawiły się gęste od treści rozdziały, w których autor wyjaśnia zjawiska rozszczepienia między umysłem a ciałem, będące źródłem emocjonalnego cierpienia człowieka.
Wśród mnogich przykładów na odzwierciedlenie w ciele relacyjnych doświadczeń A. Lowen podaje:
„ Szczerze mówiąc, każde brutalne potraktowanie działa upokarzającego na ducha jednostki, ponieważ daje jej odczuć, iż jest ona podporządkowana władzy innej osoby. Jednostka upokarzana nie potrafi utrzymać głowy w pozycji uniesionej, która, jak zauważyliśmy, jest oznaką wolnego i niezależnego ducha.”
Amerykański psychiatra i psychoterapeuta odnosi się również do historii swoich klientów:
„ Ociężałość dolnej połowy ciała Anny wynikała stąd, że powstrzymywała się przed podnieceniem seksualnym. Zacisk talii utrzymywał tę martwotę przez zablokowanie normalnego przepływu pobudzenia w dół ciała. Równocześnie jej oddech nie docierał do brzucha. […] Ludzie wyłączają swe uczucia seksualne wówczas, gdy stają się one źródłem bólu, upokorzenia i zagrożenia, i doświadczenie Anny nie było tu wyjątkiem.”
Być może ze względu na ciężar poruszanych zagadnień, a może w odpowiedzi na gęstą opisowo treść, lektura „ Duchowość ciała” okazała się wymagającym doświadczeniem.
Jestem jednak pewna, że dla każdego, kto szuka inspiracji w temacie duchowego oblicza zdrowia będzie ona stanowiła ciekawy punkt odniesienia, a dla terapeutów może stać się źródłem narzędzi do pracy z sobą i z klientem w obszarze integrowania umysłu z ciałem, gdyż jak twierdzi autor:
„ Nie da się znaleźć bezpieczeństwa w jakimkolwiek procesie myślowym oddzielonym od swoich korzeni w uczuciach ciała.”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *